Bengálská kočka

Informace o plemeni, charakteristika, vzory a barvy, zdraví a pěče aneb vše co potřebujete vědět ...

Jak udržet vaši bengálskou kočku zdravou?

Abychom podpořili zdraví bengálské kočky, musíme jí poskytnout optimální prostředí pro její vývoj. Ať už se jedná o domácího mazlíčka nebo chovatele v chovatelském programu, všechny bengálské kočky mají stejné potřeby zůstat v dobrém zdraví:

 • Čisté a podnětné prostředí
 • Přístup ke slunečnímu záření
 • Čas k pohybu a hraní
 • Dobrý kontakt s lidmi
 • Minimalizovat zdroje stresu

Předcházejte nemoci, virům a parazitům

Dalším důležitým prvkem pro bengálskou kočku je prevence zdravotních problémů, jako jsou nemoci, viry a střevní paraziti. Stejně jako všechna plemena koček mají bengálci určité slabiny týkající se jejich zdraví.

Například víme, že HCM (srdeční problém) postihuje několik krevních linií bengálských koček a dalších plemen po celém světě. Výsledkem je bohužel často smrt. Protože je tento problém dědičný, lze se mu většinou vyhnout, pokud by všichni chovatelé nechali své kočky před chovem otestovat.

Chovatelé musí nechat své chovné bengálské kočky testovat na dědičné a virové zdravotní problémy. To výrazně přispívá k lepšímu zdraví celé kočičí populace.

Pokud adoptujete bengálské kotě jako společníka, tyto testy nebudou nikdy vyžadovány, pokud vaše kotě není nemocné. Nejlepší je tedy vybrat si renomovaného chovatele; ušetří vám to spoustu starostí.

V Royal Bohemia je zdraví prioritou. Děláme vše pro to, aby naše bengálské kočky a koťata byly co nejzdravější. Všechna bengálská koťata adoptovaná z naší chovatelské stanice mají kompletní zdravotní záruku.

Jsme hrdí, že naše chovatelská stanice byla testována negativně na následující nemoci a parazity:

 • HCM
  (Hypertrofická kardiomyopatie koček)
 • FiV / FeLV
  (imunodeficience / leukémie)
 • PK-Deficiency
  (anémie)
 • PRA-b
  (progresivní retinální atrofie očí)

Jak si dokážete představit, všechny tyto zdravotní testy jsou poměrně drahé. Nedostatek znalostí je také důvodem, proč někteří chovatelé bengálských koček tyto testy nedělají. Proto jsme se rozhodli podělit se o malé shrnutí toho, jak tyto testy provádět. 

Jak se zjištuje přítomnost těchto nemocí či parazitů?

Testy Pk-Def (anémie) a PRA-b (progresivní retinální atrofie očí) se provádějí geneticky v laboratoři. Musíte pouze odebrat vzorek slin vaší kočky na vatovém tamponu a poslat jej do UC Davis Genetics Laboratory k analýze. Je to stejný způsob, jakým testujeme geny barvy bengálské kočky.

Jiná onemocnění, jako je FIV/FeLV (imunodeficience/leukémie), jsou virové a někdy smrtelné. Test se provádí odběrem krve na vaší veterinární klinice.

Virové jsou i střevní paraziti (tritrichomonas, giardia, kokcidióza aj.). Test nazývaný PCR se provádí s analýzou stolice v laboratoři prostřednictvím vašeho veterináře.

HCM u bengálských koček je zjistitelný pouze specializovaným kardiologem, který provádí ultrazvuk srdce.

Zde je souhrn těchto zdravotních problémů: nemoci, viry a střevní paraziti.

Royal Bohemia

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat.

E-mail
jakub@hrbek.nl
Telefon
+420 775 634 095