Cítíte se trochu ztraceni, když slyšíte pojmy jako SBT, ALC a F1? A co rozety, mramor a fuzzies? Jsme tu, abychom vnesli trochu světla do tohoto bengálského žargonu!
Bengálské plemeno vzniklo šlechtěním asijské leopardí kočky (ALC) a kočky domácí. Cílem plemene je připomínat strukturu a vzhled ALC v rámci domestikované kočky a některé chovatelské programy stále používají ALC.
Toto označení popisuje, jak úzce souvisí kočka s ALC. Například kočka F1 by byla bezprostředním potomkem ALC a jiné kočky.
F1 nebo 1G – 1 generace odstraněna z ALC. Bude to 50 % nebo více asijských leopardích koček.
2G – Druhá generace (F1 vyšlechtěná na domácího)
3G – třetí generace (F2 vyšlechtěná na domácího)
Tyto bengálky jsou označovány jako Bengálky rané generace nebo EG.
Poznámka k „F2“ a „F3“ Bengálské kočce: Je nesprávné odkazovat na 2G nebo 3G Bengals jako „F2“ nebo „F3“, jak můžete někdy vidět. Dokonce i Bengálské kočky vysoké generace jsou domácími zpětnými kříženci, vzniklými z chovu domácí kočky na EG. Vědecky řečeno, nejsou považovány za „F2“ nebo „F3“.
Generace se snadněji vysvětlují pomocí grafu!
EG jsou dražší a obecně nemají předvídatelný temperament jako SBT.
SBT Bengálská kočka je taková, jakou normálně najdete při hledání Bengálské kočky. Je výsledkem šlechtění bengálek mezi sebou, minimálně čtyři generace od divokého předka (ALC). Průměrná Bengálská kočka má jen malé procento z asijských leopardích koček s žádoucím vzhledem a temperamentem, které každý miluje.
Nejoblíbenější registr čistokrevných koček (v USA). Také mnoho chovatelů v ČR je členem této prestižní organizace, včetně naší chovné stanice.
Bengálská kočka s dobrým „typem“. Takto je označovaný jedinec s rysy a stavbou těla jakou má asijská leopardí kočka.
Srst bengálských koček dělíme na dvě hlavní kategorie, těmi jsou rozety a mramor. Více do podrobna popisujeme tuto problematiku na našem webu https://royalbohemia.cz/bengalska-kocka/vzory-a-barvy/